

Ludwik Młokosiewicz
Ludwik Młokosiewicz był wybitnym badaczem przyrody Kaukazu.
Żył w latach 1831-1909.
Młodość spędził w Polsce, gdzie szczególnie ukochał majątek swojego ojca w Omięcinie pod Szydłowcem.
Gdy osiągnął pełnoletność zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej wybierając na miejsce stacjonowania Kaukaz. Planował tam spędzić rok, a spędził resztę życia.
W Lagodekhi założył dendrarium, organizował wyprawy z których wracał z nasionami, kolekcjami owadów, sadzonkami roślin. Wysyłał je do prywatnych kolekcjonerów jak i ośrodków badawczych w całej Europie, z którymi utrzymywał stałe kontakty. W wyniku jego starań w Lagodekhi powstał jeden z pierwszych rezerwatów przyrody w Gruzji.
Z ponad sześćdziesięciu gatunków flory i fauny odkrytych przez Ludwika Młokosiewicza wiele nosi jego imię. Do jego najbardziej znanych odkryć należą: cietrzew kaukaski, salamandra kaukaska, motyl oraz żółto kwitnąca peonia - symbol naszej fundacji.

Franciszek Młokosiewicz
Franciszek Młokosiewicz, ojciec Ludwika, urodził się w Koźminku (Wielkopolska). Żył w latach 1769-1845.
Był jedynym polskim oficerem pierwszej połowy XIX wieku, który od szeregowca dosłużył się stopnia generała, pochodząc przy tym z niższych warstw społecznych i nie należąc do szlachty.
Swoją służbę w wojsku rozpoczął od stopnia szeregowego w 7 regimencie piechoty Franciszka Piotra Potockiego, do którego zaciągnął się w wieku 20 lat. Szybko awansował. Służył jako podporucznik w insurekcji kościuszkowskiej (w 1794 r.), porucznik, potem kapitan w czwartym pułku Ks. Warszawskiego. (w 1806 r.).
Odznaczył się w czasie kampanii Napoleońskiej (w 1810 r.) obroną fortecy Fuengirola na południe od Malagi w walce z Anglikami.
Był dowódcą batalionu w wojnie z Rosją (w 1812 r.), doszedł do rangi pułkownika. Brał udział w powstaniu listopadowym i w 1831 r. został mianowany generałem. W tym samym roku urodził się jego syn - Ludwik, nasz patron.
O nas