top of page

Projekt Czerwona Ziemia
Kręcenie filmu

Motyw kobiecych fartuszków roboczych wyznaczył temat akcji artystycznej w Omięcinie.

Kluczowe znaczenie miał tu czerwony kolor omięcińskiej ziemi - czerwonej od rud żelaza.

 

Kolor czerwony bywa uznawany za emanację kobiecości, jest synonimem żywotności, władzy i płodności. Czerwony uznawany bywał również za wiadomość dla świata duchów, gdyż w niektórych kulturach wierzono, że jest to jedyna barwa, którą dostrzegają dusze zmarłych. Prezentacja obrazów-sztandarów poświęconych pracy kobiet nabrała specjalnego znaczenia, dzięki umiejscowieniu jej w kontekście wsi i pola.

Do uczestnictwa w wędrówce-procesji zaprosiłyśmy kobiety z Omięcina, aktywizując w ten sposób lokalną społeczność. Wyjście z jedwabnymi sztandarami przedstawiającymi wizerunki fartuszków roboczych było próbą "uwznioślenia", albo nawet uświęcenia pracy i historii kobiet, które je nosiły. Stroje naszych mam i babć są bowiem nośnikiem emocji - bliskości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa.

 

Chodziło o zderzenie dwóch porządków - forma sztandarów z towarzyszącą im muzyką może budzić skojarzenia z uroczystościami religijnymi, manifestacjami, siłą. Natomiast ich treść przedstawia prywatność, delikatność, czułość, intymność. W ten sposób praca została zestawiona z czymś odświętnym.  

Scenariusz filmu „Czerwona Ziemia” aranżuje spotkanie kobiet Czerwonej Ziemi. Wykonane przez Joannę jedwabne sztandary z wizerunkami roboczych fartuszków stały się częścią opowieści kobiet, zgromadzonych na „Czerwonej Górce”. To było spotkanie surowej natury z siłą odradzania. 

 

Kim są kobiety Czerwonej Ziemi? Są to kobiety urodzone w Omięcinie: Teresa Stępień, Danuta Rejczak oraz sołtyska Omięcina, Bogumiła Lisek. Towarzyszą im kobiety związane z „Czerwoną Ziemią”: Joanna i Patrycja.

 

O czym opowiadają? Czym jest Czerwona Ziemia, której nie ma na żadnej mapie świata?

Ta pokoleniowa opowieść kobieca wybrzmiała na marsowej omięcińskiej ziemi. O tym spotkaniu przeszłości z przyszłością, jawy ze snem.

 

Sztandary-obrazy jedwabne (autor: Joanna Dziewanowska-Stefańczyk) 

Film „Czerwona ziemia” (scenariusz, reżyseria, montaż: Marta Łabęcka, operator i montaż: Piotr Piasta, muzyka: skrzypce - Katarzyna Zedel, harmonia - Wiesława Gromadzka, bęben - Dariusz Maj, dodatkowe dźwięki: Krzysztof Wasik)

bottom of page